Facebook E39.hu Google+ E39.hu Youtube E39.hu Twitter E39.hu Instagram E39.hu

b30
Utólag okos a Kos, avagy hogyan ne újítsunk fel egy M54B25 erőforrást

Egy kis előtörténet.
Szeretett járművem megvételét követően nem sokkal fény derült arra, hogy jó étvággyal szereti elfogyasztani a motorolajat; mivel ettől a kellemetlenségtől eltekintve kiválóan tette a dolgát, egy ideig tűrtem, aztán amikor gyújtásproblémák jelentkeztek (ennek okáról alább szólok), kénytelen voltam döntést hozni: ha már vizsgálódunk, akkor vágjunk-e bele egy motorfelújításba(?), feltételezvén hogy a relatíve nem kevés futott km eredményeként elkoptak / elfáradtak a gyűrűk, tömítések, szimmeringek, stb., és ezért eszi az olajat..., vagy legyek strucc, hagyjam az egészet, és csak a gyújtáskimaradást orvosoljuk.
S lőn az előbbi.
Elsődleges dilemmaként persze a felújítás kontra motorcsere jelentkezett. Laikusként az ember hajlamos nálánál hozzáértőbbek szavára hallgatni, ami a döntéshozatalban csupán akkor jelent nehézséget, ha a 'felújítás vagy motorcsere'-kérdésére 50-50% megoszlásban érkező válaszok alapján kíván határozni. Sietek már most kijelenteni, hogy mindkét oldalnak igaza lehet, ha és amennyiben..., mert ez utóbbin múlik minden.
Végül megpróbáltam józan paraszti logika alapján határozni, a felújítás mellett döntöttem - a soron következő események alapján ez hiba volt.
Egy verőfényes hétfő délután átadtam az autót a szerelőnek, de olyan aggodalommal az arcomon, mint az anyuka aki először viszi a gyermekét kórházba. A folyamat kezdetén a terv az volt, hogy csupán a felújításhoz szükséges alkatrészek (úgy mint gyűrűszett, főtengely szimmeringek, szelepszárszimmeringek, hajtókar csapágyak, tömítéskészlet, szűrők, folyadékok) cseréjéről lesz szó. E gondolat egyszerű nagyszerűségén örvendezve meg is rendeltettem a felújító szettet - előre. Ez is hiba volt.
Az illúzióm gyorsan köddé vált, amikor a motor szétfűzése után a 3. henger falában függőleges irányban egy 0,3-0,5 mm mélységű vájatot fedeztünk fel. Ugyanezen henger feletti gyújtógyertyát szemrevételezve, az egyik elektróda gyakorlatilag hiányzott, olvadt csonk volt a helyén. Az összefüggések könnyen elképzelhetőek... Azon túl, hogy a gyűrűk elkoptak/eltömődtek és a szimmeringek megkeményedtek, alighanem ez a sérülés volt az igazán komoly 'rés a pajzson'. Az elhullott gyújtógyertya pedig magyarázhatja a gyújtáskimaradásokat (a gyertyákban mindössze 8000 km volt).
Emellett már semmiségnek tűnt, hogy az egyébként utolsó leheletéig jól működő gépezetről egyszeriben lehullott a szivárgó termosztát, a kluttyogó vízpumpa és a dupla vanos is féllábú óriás volt.
Hogyan tovább? Az alábbi variációk merültek fel:
1.) Az M54 alublokk henger nikasil bevonatának fúrása-hónolása
2.) A sérült blokk visszaszerelése, a felújításra vásárolt készlet felhasználásával.
3.) Jó állapotú bontott 'pucér' blokk beszerzése
4.) Teljes hátraarc, motor összeszerelése, jármű eladása.

A fúrásnál megvolt a kockázata annak, hogy a nikasil réteg túlságosan elvékonyodik, ráadásul nem volt arra sem garancia, hogy a sérülés oly mértékben tompítható (a gépműhely szerint teljes eltüntetésre nem is volt esély), amelynek köszönhetően a 'résen' tovatűnő olaj mennyisége a minimálisra csökkenne, az így túlméretes hengerekhez passzoló dugattyúk kérdéséről nem is beszélve. A 2. verzió azért nem jöhetett szóba, mert nem kevés kidobott pénz mellett pont azt a célt nem értem volna el, amiért az egészbe belefogtam. Az autó ilyen ismert hibával történő eladása lehetetlen, elhallgatása tisztességtelen lett volna. Tehát a lehetséges variációk egy kivételével mind értelmetlennek tűntek, így nem maradt más irány, mint az előre: keresek egy jó állapotú forgattyúsházat, arra ráépítjük az én motorom többi felhasználható részét, és kész...
...és elkezdődött az őrület...
2 nap és 34 telefonhívás után az eredmény nulla, zéró, nihil. Nincs külön B25 blokk, senki nem volt hajlandó szétfűzni. Komplett motor persze lett volna, de ekkor még az eredeti elképzeléshez tartván magam, csak blokkra akartam szert tenni. Végül horogra akadt egy motor, amelyet blokk árban megvettem, gyakorlatilag látatlanban. Aztán amikor megérkezett futárral, azt hittem kardomba dőlök, mert B25 helyett B22 motor érkezett.
Na most mi legyen? - a 2.2 erőforrás beépítése semmiképpen sem jöhetett szóba, mert az autó lefokozása lett volna; 2.5 motort továbbra is vehettem volna, ám ekkor már kezdett lelki szemeim előtt felderengeni a projektre szánt költségvetésem nagy sebességgel közeledő határainak korántsem délibábos horizontja, így a másik mellé még egy komplett motor megvétele - ekkor még! - szóba sem jöhetett. Elindult az ötletelés-latolgatás az alternatívák körül. Ezek egyike volt a M54 - M52 kompatibilitása. A több ponton talált egyezés ellenére az ötlet annak tökéletlensége okán gyorsan elvetélt. Közben újabb döntés előtt találtam magam, mert a 2.2 motor 'származási helyén', a fiaskót akarván helyrehozni azt az ajánlatot kaptam, hogy adnak egy B30-at, amelynek az árába vigaszként beszámolják a 2.2 motort.
Újabb kérdés: kell ez nekem? és működni fog?
24 óra bősz nyomozás, olvasás, kérdezősködés után - és nem utolsó sorban látván mozgásteremet végletesen pénzügyi korlátaim közé szorulni - mérleget kellett vetnem pro és kontra. A B25 felújításához megrendelt alkatrészek kivétel nélkül passzoltak a B30-hoz, ezzel 'spórolok', továbbá a beszerelés mechanikai szempontból egyszerűnek látszott! Viszont beszámítás ide vagy oda, ez újabb hatalmas lökés lett volna az anyagi csőd felé. Itt már mellékes volt, hogy a vezérlést is át kell-e programozni.
Döntéskényszerben voltam, ami a mindennapok taposómalmában általában nem okoz gondot, de az elmúlt napok problémái okozta sokk, vagyis hogy a rózsaszínű vattacukorba mártott tündérmesével felérő eredeti tervem feneketlennek tűnő 0.5 mm-es mélységbe zuhanva tűnt el, valamint hogy az imádott autót már 3 hete kellett nélkülöznöm (és cserébe nem előre, inkább hátrafelé haladtunk), idegeimet kissé legyengítették. Eme állapoton tüneti kezeléssel próbáltam enyhíteni, szilvapálinkával...
Végül, több segítőkész kartárs véleményét is mérlegelve, valamint nem kis mértékben engedve márka-hiúságomnak és türelmetlenségemnek, valamint az állami költségvetés elkészítéséhez szükséges számítások nehézségi fokát porig alázó matematikai műveletek elvégzését követően döntöttem: jöjjön a B30!
Tehát már csak egy út volt, történjék bármi.
De az 'előre' ekkor még azt jelentette: haladjunk tovább, a lejtőn lefelé...

Újabb 1 hétbe telt, míg a 30i megérkezett, de alig hogy lepakolták, újabb viharfelhők gyülekeztek a fejem felett. Mivel nem kellő alapossággal jártam körbe a témát, a motor megvétele után szembesültem azzal, hogy az 525i - 530i között, bár látszólag mint két tojás, a nyomatékgörbe mellett még akadt pár konstrukciós különbség is: az 530i kardántengelye 1736 mm hosszú, szemben az 525i 1747 mm-ével, másodszor az 530i kuplungméret D=240 mm, az 525i-nél 228 mm! ...és a differenciálműről még nem is szóltam.
De mint mondottam, már nem volt visszaút...
Végül újabb egy hét múlva elérkezett a nap. Mikor megérkeztem, már járt a motor. Gyönyörű bársonyos hangja volt, egyenletesen járt, gázadásra szépen felpörgött, visszaeséskor nem hullámzott. Semmi füst, a kipufogógázt a szerelővel egymást váltva szagolgattuk... Mint kiderült, a motor és a váltó gond nélkül csúszott össze, így a kardánnal sem volt probléma.
Az örömöm azonban nem lehetett teljes. A DISA szelep az egykori 25-ös, és a beépített 30-as motoré is halott volt, ráadásul az utóbbinál a pillangószelep mérete is nagyobb, így ha akartunk volna, akkor sem tudtunk volna a kettőből egyet csinálni. Az utóbbit átmenetileg úgy iktattuk ki, hogy a fals elkerülése érdekében a 25-ös DISA ház pillangószelep nélkül visszakerült, így a diag sem hozta hibajelként. Ugyancsak probléma volt, hogy a B30-hoz volt ugyan légtömegmérő és szívócső, de nem volt meg a levegőszűrőház, márpedig ezek csatlakozási pontjai a két motornál eltérő átmérővel rendelkeznek. Így átmeneti megoldásként csak a 25i légtömegmérője mehetett vissza, ezt követte a 25i szívósora. Mindezek után 30-s motort a kisebb szívósorral és légtömegmérővel egyenlőre nem lett volna értelme átprogramozni, hiszen a kisebb szívósor akkor nem tudta volna megfelelően kiszolgálni.
A diag teszt szerint (az egyébként felújított) vanos nem működött maximumon. Mindezek aztán éreztették is hatásukat. A felfokozott várakozás után az autó menettulajdonsága csalódást okozott. Azt a kijelentést is megkockáztattam, hogy rosszabbul megy, mint anno a 25i. Ez persze marhaság volt, de tény, hogy lomhának tűnt. 3500-ig kínlódva fordult, dinamika sehol, erősebb gázadásra csak hörgött... Szóval csalódás volt, de az okok egyértelműek: a motornak ahhoz hogy teljesítsen, megfelelő mennyiségű levegőre és üzemanyagra van szüksége, továbbá az optimális szelepvezérlés sem hátrány.
Ezek után hamarosan a motor a hozzávaló kiegészítőket is megkapta (szívócső, légtömegmérő, levegőszűrőház, a B30 szívósora), továbbá megfelelően felprogramoztuk, így elméletileg a motor megfelelő levegő és üzemanyag ellátást kapott. Teljes és alapos diag alapján a teljes rendszer optimális értékeket mutatott, egyetlen hibajel volt / maradt: a 30i motor vanosa még most is harmatos volt, jelenleg sem volt kéznél a megfelelő beállító célszerszám. A gép tehát ezután sem változott sokat, nem úgy teljesített, ahogy az elvárható lett volna: kb. 3500 fordulatig kissé lomha - talán kis javulás volt érezhető ebben a tartományban - , gázadásra továbbra is olyan mintha fulladna, elmélyül a motorhang, nem gyorsul. A fogyasztás is megnőtt. Szóval, a következő - s ebben a stádiumban lelki békém visszaszerzése érdekében a utolsó - lépés a vanos tökéletes beállítása, megfelelő célszerszámmal. Újabb hosszú két hét telt el meddő várakozással, míg végre megérkezett az eszköz.
S ami a vanos tökéletesítését követően megtett első néhány kilométert illeti, azt nem tudtam széles vigyor nélkül megtenni, és kárpótolt mindenért, ami a mögöttem lévő hetekben történt! Az autó végre-valahára azt nyújtotta, amit vártam tőle: lelket és frizurát simogató nyomaték, egyenletes gyorsulás, végtelennek tűnő erőtartalék... és az a motorhang! Ennyi!

(Természetesen az asszonypajtás a változásból mit sem érzékelt: Most mi van? Úgy megy mint korábban, nem?)
Avatar
Zo78
Guru
Guru
 
Hozzászólások: 1336
Csatlakozott: 2013.09.06. 22:03
Tartózkodási hely: Hatvan
Felhasználó tartózkodási helye a térképen: 3000 Hatvan
Blog: Blog megtekintése (2)
Arhívum
- szeptember 2015
vanos hiba és javítása
   2015.09.30. 15:20

+ április 2015
Blogok keresése

5 a 1-ből5 a 2-ből5 a 3-ből5 a 4-ből5 a 5-ből

vanos hiba és javítása

Állandó hivatkozásSzerző: Zo78 Dátum: 2015.09.30. 15:20

Kezdjük egy kis emlékeztetővel, ahogy a motorcsere története végén érzett naiv örömujjongást szavakba préseltem:

"...ami a vanos tökéletesítését követően megtett első néhány kilométert illeti, azt nem tudtam széles vigyor nélkül megtenni, és kárpótolt mindenért, ami a mögöttem lévő hetekben történt!"

Hogy is szól a mondás? Nyugtával dicsérd a napot?
Igen, a dicséret megvolt..., de miért is lenne minden elsőre tökéletes.

A motorcsere során - amint azt említettem - a vanos felújítása is megtörtént, de mivel ekkor már szellemi és anyagi tűrőképességem határán jártam, valamint az életem egyéb tekintetben is kellőképpen besűrűsödött, már nem tudtam ennek a témának megfelelő figyelmet szentelni. A kölcsönkért gyári beállító szerszámmal a helyére kerültek a dolgok. Gondoltam én.
Az igazsághoz tartozik azonban, hogy már az ezt követő első diag is a hangzatos exhaust camshaft end position not reached, adaptation value outside of tolerance, signal not plausible, stb. jókívánságokkal traktált. Ekkor ezzel érdemben nem foglalkoztunk, mondván, a szívó oldal hibátlan, az értékei jók, összességében a fentebb leírtak az autó teljesítményét jelentősen nem befolyásol(hat)ják, ráadásul eskü alatt vallottam, hogy az autó jól megy, és ezt próba alkalmával mások is megerősítették. Persze hogy az vallottam, hiszen referenciaként nem szolgált számomra más, csak egy a végítélet felé közeledve is küzdő B25 blokk, majd pedig a elégtelen szívósor-légtömegmérő-vezérlés Bermuda-háromszögében veszteglő B30 blokk vérszegény teljesítménye.
Hogy is volt? (idézet ismét magamtól)
"A DISA szelep az egykori 25-ös, és a beépített 30-as motoré is halott volt, ráadásul az utóbbinál a pillangószelep mérete is nagyobb, így ha akartunk volna, akkor sem tudtunk volna a kettőből egyet csinálni. Az utóbbit átmenetileg úgy iktattuk ki, hogy a fals elkerülése érdekében a 25-ös DISA ház pillangószelep nélkül visszakerült, így a diag sem hozta hibajelként. Ugyancsak probléma volt, hogy a B30-hoz volt ugyan légtömegmérő és szívócső, de nem volt meg a levegőszűrőház, márpedig ezek csatlakozási pontjai a két motornál eltérő átmérővel rendelkeznek. Így átmeneti megoldásként csak a 25i légtömegmérője mehetett vissza, ezt követte a 25i szívósora. Mindezek után 30-s motort a kisebb szívósorral és légtömegmérővel egyenlőre nem lett volna értelme átprogramozni, hiszen a kisebb szívósor akkor nem tudta volna megfelelően kiszolgálni.
A diag teszt szerint (az egyébként felújított) vanos nem működött maximumon. Mindezek aztán éreztették is hatásukat. A felfokozott várakozás után az autó menettulajdonsága csalódást okozott. Azt a kijelentést is megkockáztattam, hogy rosszabbul megy, mint anno a 25i. Ez persze marhaság volt, de tény, hogy lomhának tűnt. 3500-ig kínlódva fordult, dinamika sehol, erősebb gázadásra csak hörgött... "


Igen, marhaságnak tűnt, de nem volt az, még annak fényében sem, hogy a B30-hoz megfelelő szívósor, légtömegmérő applikálását és programozást követően megérkező - de korántsem a valós!!! - teljesítmény alapján úgy tűnt, poraiból feltámadó főnix madárral van dolgom, és a hosszú-hosszú várakozás végén ez persze féktelen örömujjongásban kumulálódott.
Tévedtem. Megint. Naiv voltam. Megint.
Akkor ezt persze még nem láttam, így beismerni sem állt módomban.
A viharfelhők azután komótosan gyülekeztek és az ember fejében észrevétlenül, de folyamatosan ott motoszkáló "lehet, hogy valami nem stimmel" viszkető érzését lassan felváltotta a "biztos hogy valami szar" tudata. Ebben a közegben természetesen a szokásos paranoiám is úgy burjánzott elő, mint a rothadó avar alatt szaporodó gyilkos galóca nyirkos őszi reggeleken...

A "biztosan szar" végső felismerésig tartó út során meghatározó volt, amikor egyik kedves klubtárs ecsetelte egyik konzultációnk során, hogy volt szerencséje a barátja valóban kevés km-t futott, fanatikus módon karbantartott 20i kipróbálásához, és szerinte érzésre legalább úgy ment, mint az enyém. Amellett, hogy a kijelentésével akkora karót vert a szívembe, mint amivel méltatlanul népszerű adaptációkban szokás vámpírokat öldösni, továbbá azok a bizonyos bogarak is megtelepedtek a fülemben, mindez nem volt elég, mert egy szép napos délelőtt békésen utaztam a 21-es főúton, amikor rettenetes sietségében nem átallott belém kötni egy VW Passat 1.9 Tdi. Nem szokásom ilyen helyzetekben felvenni a kesztyűt, de pofátlan volt. Viszont igencsak megizzadtam azért, hogy ne tudjon megelőzni...
Végképp kezdtem elbizonytalanodni abban az eleddig szilárd álláspontomban, hogy az autó tényleg úgy megy, ahogy kell.
Ezen időszak alatt egyébként több alkalommal vizsgálódtunk OBD-n keresztül, de a már fentebb jelzett hibákon kívül semmi sem jelentkezett.
A probléma okának megfejtésére és orvoslására irányuló segítőkész találgatások során felmerült a vezérműtengely jeladó hiba (amit egyébként a diag soha nem dobott), mondván, elégtelen jelet ad a vezérlésnek, és áttételesen hatással van a vanosra.
Majd egyik reggel, indítás után ezt a hangot produkálta:

https://www.youtube.com/watch?v=s6yUJ4FueM0

Ennek nyomán újabb feltételezések születtek: vagy a mágnesszelep elhalálozott, vagy a jeladó tárcsa elszabadult. Előbbit a diag nem igazolta, utóbbi lehetőséget - a tényleges beavatkozást közvetlenül megelőző diag során - egy szakértő a telefonon feltett kérdésünkre egyértelműen cáfolta. Amikor közöltük vele, hogy az ütemes kopogással azonos időközönként a jeladó "teste" pulzál (vagyis mintha a vezérműtengely vége lökdösné a jeladót), kijelentette, hogy az lehetetlen, de szereti a kihívásokat...
Az említett, tényleges beavatkozást közvetlenül megelőző vanos tesz eredménye alapján mindkét oldal értékei mozdulatlanok, terhelésre se nem zár, se nem nyit! Az előzetes következtetés alapján a kipufogó oldal mozdulatlansága valószínűleg lebénítja a szívó oldalt is. Ergo, vanos gyakorlatilag nincsen! Az autó amit eddig tudott, az egyrészt annyi, amit a hat henger elégtelen vezérléssel képes volt produkálni, másrészt annyi, hogy köszönő viszonyban sincs azzal a teljesítménnyel, amire jó vezérléssel képes lenne.

A legrosszabb forgatókönyvre számítva elkezdtem anyagi forrásokat koncentrálni, ami egyben azt is jelentette, hogy régóta tervezgetett/dédelgetett (nem éppen pénztárcakímélő) projekteket kellett átütemeznem.
Ugyanakkor természetes, hogy a baj nem jár egyedül. Szinte a vanos kattogásával egy időben jelentkezett egy furcsa vibráció és daráló hang a váltó/kuplung felől, ami alapjáraton és kb. 1000 ford. alatt felengedett kuplungpedál esetén mutatkozott. Ez önmagában is bosszantó (bár az autó futásteljesítményét és korát figyelembe véve nem csodálható), de tekintettel arra, hogy a kuplungszett és a kinyomócsapágy gyk. 2 hetes volt, a bosszantó kifejezés már nem eléggé erős kifejezés. Szóval, erre is megoldást kellett találni. (Ez egy másik történet lesz, ha eljön az ideje.)

Ajánlás alapján vittem el az autót egy doktor bácsihoz; a kifejezés nem véletlen, mert a megbeszélt időben megérkezve, a jó kedéjű mester előballagott egy sztetoszkóppal, és nekifogott a vizsgálódásnak. Nagyjából fél perc után kijelentette, hogy valami a szerkezetben eltörött. Mondanom sem kell, levert a víz. Végül abban maradtunk, hogy hétfőn reggel nekifog (pénteken vittem) és majd hív. Az arcomon őszintének semmiképpen sem nevezhető mosollyal távoztam, hazafelé úton persze folyamatosan kattogott az agyam, két szélsőség között: vagy valami banális apróság okozza a galibát, vagy - szerencsémet ismerve - foghatom az egész vanost, és megkoronázhatom vele a szemétdombot.
Végül, egy nyugtalan hétvégével és türelmetlen hétfő délelőttel a hátam mögött, megcsörrent a telefon:
- Kész az autó, jöhetsz érte!
- Kész? Az hogy lehet?
- Úgy, hogy megcsináltam. Személyesen majd mindent elmagyarázok.

... és úgy is lett.

Amikor megérkeztem, ezzel fogadott:
"Ugye tudod, hogy kurva nagy szerencséd van!? Nem sokon múlott, hogy az egész ne motor menjen a kukába!"
(Megállt bennem az ütő.)

A lényeg a következő:
A kipufogó oldali jeladó tárcsát rögzítő három csavarból kettő eltört (lásd az alábbi fotót), ennek köszönhetően a tárcsa fellazult, amely belevert a jeladóba - gyakorlatilag ledarálta azt - , mindez a videón hallható kattogást okozta.
Kép
A szerencsefaktort az jelentette, hogy a megmaradt csavar heroikus módon dacolt az elemekkel mindaddig, amíg értő kezek nem siettek a megmentésére. Ha menet közben az is megadta volna magát..., sejthető a végeredmény. Azt, hogy a csavarok törését mi okozta, teljes mértékben nem sikerült megfejteni. Túlhúzás vagy anyagfáradás? Végül még egy momentum: az elégtelen működéshez az is hozzájárult, hogy a kipufogó oldali fogaskerék a megfelelő helyéhez képest két foggal odébb lett rögzítve, így nem tudta hozni a gyári értéket.
A csavarok pótolva, jeladó cserélve, a vezérlés célszerszámmal beállítva. A művelet végén a vanos teszt adatai alapján a gyári előírt értékekhez képest az élő adat egy-két tized eltérést mutat, vagyis szinte semmit. A diag szerint az autó egyéb tekintetben is hibamentes.

Búcsúzáskor óvatos bizakodással kérdeztem:
- Akkor elvileg most már jobban fog menni, nemde...?
Mire a mester:
- Majd meglátod magad, de amit eddig ezzel a motorral kapcsolatban tapasztaltál, jobb ha teljesen elfelejted!

Hogyan zárhatnám az eseményeket? Egy biztos, tanultam a motorcserét bemutató történet végén elkövetett hibából, és ezúttal nem fogok elbizakodott dicshimnuszt zengedezni a motor teljesítményéről..., mindössze annyit jegyeznék meg, hogy nem azzal az autóval távoztam, mint amivel érkeztem.
Ahogy egy segítőkész klubtárs - akinek innen is köszönöm a mesterhez való beajánlást - megjegyezte: "Ténylegesen most értél a motorcsere történetének végére." Meglehet. Nem látok a jövőbe, egy azonban biztos, unatkozni ezután sem fogok!

"Imperare sibi maximum imperium est."
0 hozzászólás Megtekeintve 8451 alkalommal

Ki van itt

Regisztrált felhasználók: Majestic-12 [Bot]


VigLink badge